Οι κήποι της Αθήνας χθες, σήμερα …αύριο.
Η κα Κατσογιάννη παρουσίασε στους παρευρισκόμενους την κηποτεχνική ιστορία στην Ελλάδα. Ξεκίνησε με το πρώτο πολεοδομικό σχέδιο του Κλεάνθη Σάουμπερτ και έκανε αναφορά στους δημόσιους κήπους της Αθήνας, στον  κήπο του Λαού, των Μουσών και του Θησείου, στον Εθνικό κήπο, στο Ζάππειο, τον κήπο του Αρχαιολογικού Mουσείου, του Ευαγγελισμού, το άλσος Κηφισιάς, τις κηπουπόλεις, το Πεδίο του Άρεως, τις φυτεύσεις στην Aρχαία Aγορά, το λόφο του Φιλοπάππου και της Ακρόπολης κ.λπ. Μίλησε για τον ελληνικό κήπο στις μέρες μας, ο οποίος αποκτά άλλη λογική, καθώς ενσωματώνονται τοπικά στοιχεία και ενδημικά φυτά. Ο σεβασμός στους φυσικούς πόρους, το κόστος διαχείρισής και η βιωσιμότητά του αποτελούν ζητούμενο κατά το σχεδιασμό των χώρων πρασίνου. Αναφέρθηκε σε παραδείγματα σύγχρονης κηποτεχνίας, όπως είναι η ενοποίηση των αρχαιολογικών χώρων, το πάρκο του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος κ.λπ. Ανέλυσε τις σύγχρονες τάσεις και τις αρχές της αστικής κηποτεχνίας, τις προϋποθέσεις ανάπτυξης σε φυτεμένα δώματα, σε κάθετους τοίχους, σε κήπους που διαχειρίζονται με συμμετοχικές διαδικασίες κ.λπ. Μίλησε για την  πόλη του μέλλοντος, την οποία οραματιζόμαστε σαν μια πράσινη πόλη που θα βάζει σε προτεραιότητα τις ανθρώπινες ανάγκες, θα έχει διαφορετική προσέγγιση για τη ζωή μέσα σε αυτή και δεν μπορεί παρά να είναι μια πράσινη πόλη σε ανθρώπινη κλίμακα. Η κα Κατσογιάννη σπούδασε Γεωπόνος στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στην Αρχιτεκτονική Τοπίου. Eργάστηκε σε εταιρεία με αντικείμενο τις κατασκευές περιβάλλοντος χώρου οικιών και επαγγελματικών χώρων, καθώς και τη διαχείριση χώρων πρασίνου. Από το 2000 διατηρεί  γραφείο με αντικείμενο τη μελέτη και το σχεδιασμό εξωτερικών χώρων, καθώς και τη διαχείριση του αστικού πρασίνου. Έχει εκπονήσει μελέτες φύτευσης και άρδευσης σε σχολεία, πλατείες, πεζόδρομους, λεωφόρους, πάρκα, δώματα, αρχαιολογικούς χώρους, νοσοκομεία, επαγγελματικούς χώρους και πλήθος ιδιωτικών κήπων και βεραντών σε όλη την Ελλάδα. Είναι κάτοχος μελετητικού πτυχίου Β΄ τάξεως για μελέτες φυτοτεχνικής διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου και έργων πρασίνου και Α΄ τάξεως για μελέτες περιβαλλοντικές. Μέλος της ομάδας εργασίας των Γεωπόνων του Κόσμου για τους θεραπευτικούς κήπους. Επιστημονικός συνεργάτης του Τ.Ε.Ι. Καλαμάτας στο μάθημα της Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Διδάσκει κηποτεχνία στο Ινστιτούτο Γεωπονικών Επιστημών, στην ΕΠΑΣ Συγγρού και σε σεμινάρια που αφορούν επαγγελματίες. Είναι εταίρος των Γεωπόνων του Κόσμου, μέλος της ΠΕΕΓΕΠ, της Ελληνικής Εταιρείας Προστασίας της Φύσης, του ΓΕΩΤΕΕ.  Άρθρα της έχουν δημοσιευτεί σε πολλά περιοδικά. Συμμετέχει, αρθρογραφεί, ταξιδεύει, ενημερώνεται με στόχο να προσφέρει όσο μπορεί στην αναβάθμιση του τοπίου που μας περιβάλλει. Για να παρακολουθήσετε την ομιλία, πατήστε εδώ.