Οι μαθητές της Γ’ δημοτικού της Σχολής Χιλλ που παρακολουθούν τον Κύκλο Βιβλιοθήκης του σχολείου πέρασαν ένα πρωινό στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη. Στον κύκλο βιβλιοθήκης τα παιδιά διερευνούν θέματα όπως: Ποιές ανάγκες οδήγησαν τον άνθρωπο να δημιουργήσει βιβλιοθήκες; Από το παρελθόν έως σήμερα έχουν αλλάξει αυτές οι ανάγκες; Τί είδους βιβλιοθήκες υπάρχουν; Πώς είναι οργανωμένη μια βιβλιοθήκη; Ποιοί κανόνες πρέπει να τηρούνται από τους επισκέπτες; Πώς είναι μια βιβλιοθήκη σε λειτουργία; Τί άλλο εκτός από βιβλία βρίσκει κανείς σε μια βιβλιοθήκη; Η διευθύντρια Μαρία Γεωργοπούλου και η Επικεφαλής Βιβλιοθηκάριος Ειρήνη Σολομωνίδη μοιράστηκαν με τα παιδιά τις γνώσεις τους για την ιστορία της βιβλιοθήκης και τους έδειξαν παλιά αναγνωστικά, σπάνιες εγκυκλοπαίδειες καθώς και κάποια λευκώματα του Ιωάννη Γενναδίου. Οι ερωτήσεις των μικρών μαθητών είχαν να κάνουν με συγγραφείς, με βιβλία, με το διαδίκτυο αλλά η κουβέντα έφτασε πολύ μακριά ως τις μούμιες.