Το Α’ Λύκειο Βουλιαγμένης επισκέπτεται τη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη
Μια ομάδα μαθητών από το Α' Λύκειο Βουλιαγμένης επισκέφθηκε τη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη στις 16 Ιανουαρίου 2014. Τους μαθητές, που τους συνόδευαν οι καθηγητές-υπεύθυνοι της Λογοτεχνικής Ομάδας του σχολείου (η κυρία Μανώλη και ο κύριος Βαρούχας), υποδέχτηκαν και ξενάγησαν η Διευθύντρια της Γενναδείου Βιβλιοθήκης, Μαρία Γεωργοπούλου, η Υπεύθυνη των Αρχείων της ΑΣΚΣΑ, Ναταλία Βογκέικωφ, και η Αρχειονόμος Ελευθερία Δαλέζιου. Οι μαθητές που πρόκειται να ανεβάσουν σε θεατρική μορφή το έργο του Στράτη Μυριβήλη "Βασίλης Αρβανίτης" ήθελαν να δουν από κοντά το αρχείο του συγγραφέα.  Μαθητές και καθηγητές πέρασαν σεχδόν δύο ώρες μαζί μας δείχνοντας μεγάλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό για το αρχείο του λογοτέχνη αλλά και για τα υπόλοιπα εκθέματα από τις συλλογές της Γενναδείου Βιβλιοθήκης που παρουσιάζονται στον εκθεσιακό χώρο της ΒΙβλιοθήκης.