VIDEOCAST - Ολοκληρωμένη Διαχείριση Τοπίων Προκλήσεις και Προοπτικές

Prof. James C. Wright addresses the audience

Ολοκληρωμένη Διαχείριση Τοπίων Προκλήσεις και Προοπτικές pt.1 from ASCSA on Vimeo.

«Ολοκληρωμένη Διαχείριση Τοπίων: Προκλήσεις και Προοπτικές»

Άθως - Άγιον Όρος: Προς μια ολοκληρωμένη διαχείριση της φυσικής και πολιτιστικής κληρονομιάς.
Θύμιος Παπαγιάννης, Μεσογειακό Ιστιστούτο για την Φύση και τον Άνθρωπο.

Συνεργασία φορέων για την υποστήριξη της εγγραφής των Φιλίππων στον Κατάλογο Μνημείων Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO
Ευγενία Μπεντερμάχερ-Γερούση. Ειδική Υπηρεσία Προβολής και Αξιοποίησης Πολιτιστικής Κληρονομιάς και Σύγχρονης Δημιουργίας, Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Εκτίμηση και στρατηγικές για το τοπίο της Πύλου
Ξενοφών Κάππας, Ίδρυμα Καπετάν Βασίλης

Συμμετοχική διαχείριση στο Εθνικό Πάρκο Πρεσπών
Μυρσίνη Μαλακού, Εταιρεία Προστασίας Πρεσπών

Ολοκληρωμένη Διαχείριση Τοπίων: Προκλήσεις και Προοπτικές pt.2 from ASCSA on Vimeo.

«Ολοκληρωμένη Διαχείριση Τοπίων: Προκλήσεις και Προοπτικές»

Ολοκληρωμένα πολιτιστικά τοπία: έννοιες και πρακτικές.
James C. Wright, Αμερικανική Σχολή Κλασσικών Σπουδών στην Αθήνα.

Προκλήσεις και προοπτικές γιαντην προστασία και την ανάπτυξη ενός πολιτιστικού τοπίου: το παράδειγμα της λίμνης Στυμφαλίας και της ευρύτερης περιοχής.
Κωνσταντίνος Καρτάλης,
Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς.

Αποκατάσταση τοπίου: Λίμνη Κάρλα
Ιφιγένεια Κάγκαλου, Φορέα Διαχείρισης Προστατεόμενης Περιοχής Κάρλας-Μαυροβουνίου-Βελεστίνου.

Σχεδιάζοντας το μέλλον: Παρράσιο Πάρκο Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
Παναγιώτα Πάντζου. Τμήμα Διαχείρισης Πολιτισμικού Περιβάλλοντος και Νέων Τεχνολογιών. Πανεπιστήμιο Πατρών.