Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί με την ευκαιρία του εορτασμού της Ημέρας Μνήμης Ιωάννου Γενναδίου και θα γίνει στα ελληνικά.

O Σταύρος Ζουμπουλάκης γεννήθηκε το 1953 στη Συκιά Λακωνίας. Σπούδασε νομική και φιλολογία στην Αθήνα, και φιλοσοφία στο Παρίσι. Υπηρέτησε πολλά χρόνια στη Μέση Εκπαίδευση. Από το 1998 ώς το 2012 διετέλεσε διευθυντής του περιοδικού Νέα Εστία. Είναι πρόεδρος, από το 2008, του ΔΣ του Άρτου Ζωής. Τον Φεβρουάριο 2013 ορίστηκε πρόεδρος του Εφορευτικού Συμβουλίου της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος. Το 2015 αναγορεύτηκε επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Το 2017 τιμήθηκε με το κρατικό βραβείο δοκιμίου - κριτικής για το βιβλίο του Υπό το φως του μυθιστορήματος (2015) και με  Βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών – Ίδρυμα Πέτρου Χάρη για το βιβλίο του Ο στεναγμός των πενήτων. Δοκίμια για τον Παπαδιαμάντη (2016).
Έγραψε:
- Αρχή Σοφίας και κατακόκκινα όνειρα. Ποίηση και έρωτας στον Τ.  Κ. Παπατσώνη (Πόλις,     2017)
- Για το σχολείο (Πόλις, 2017)
- Ο στεναγμός των πενήτων: Δοκίμια για τον Παπαδιαμάντη (Πανεπιστημιακές Εκδόσεις   Κρήτης, 2016)
- Υπό το φως του μυθιστορήματος (Πόλις, 2015)
- Χριστιανισμός της χαράς: Η μαρτυρία του Πάπα Φραγκίσκου (Πόλις, 2015)
- Ποιος Θεός και ποιος άνθρωπος; Φιλοσοφικά δοκίμια (Πόλις, 2013)
- Χρυσή Αυγή και Εκκλησία (Πόλις, 2013)
- Η αδερφή μου (Πόλις, 2012)
- Ανίερη συγκυβέρνηση: Μια διάλεξη για την ελληνική κρίση (Πόλις, 2011)
- Χριστιανοί στον δημόσιο χώρο: Πίστη ή πολιτιστική ταυτότητα; (Βιβλιοπωλείον της Εστίας, 2010)
- Στη σκηνή του κόσμου: Από το Βελιγράδι στην Τεχεράνη (Βιβλιοπωλείον της Εστίας, 2007)
- Ο Θεός στην Πόλη: Δοκίμια για τη θρησκεία και την πολιτική (Βιβλιοπωλείον της Εστίας, 2002)
- Ο Ιωάννης ο Πρόδρομος ως άγγελος: Οι θεολογικές προϋποθέσεις της φτερωτής απεικόνισής του (Δόμος, 1992).

Μετέφρασε:
Levinas, Emmanuel: Tέσσερις ταλμουδικές μελέτες (Πόλις, 1995).

Επιμελήθηκε:
•  Ο μυθιστοριογράφος Παπαδιαμάντης. Συναγωγή κριτικών μελετών, σε συνεργασία με τον Ν. Δ. Τριανταφυλλόπουλο (Βιβλιοπωλείον της Εστίας, 2003)
• Πέτρος  Κολακλίδης, Μελέτες, 2 τόμοι (Βικελαία Βιβλιοθήκη,  2006)
• Ζήσιμος Λορεντζάτος, Collectanea (Δόμος, 2009).