Λίγα λόγια για την ομιλία

Η έκθεση περιλαμβάνει έργα  Ευρωπαίων ζωγράφων19ου αιώνα με θέμα την Κωνσταντινούπολη  από τις συλλογές του Ιδρύματος Αθανασίου και Μαρίνας Μαρτίνου  και εκκλησιαστικά σκεύη της ίδιας περιόδου, κατασκευασμένα στην Κωνσταντινούπολη, από το Μουσείο Sadberk Hanim  του Ιδρύματος Koç. Tα εκθέματα πιστοποιούν ότι η Κωνσταντινούπολη υπήρξε αστείρευτη πηγή έμπνευσης για τους ξένους καλλιτέχνες, και σημαντικό κέντρο παραγωγής καλλιτεχνημάτων.

Σχετικά με την ομιλήτρια

Η Φανή -Μαρία Τσιγκάκου είναι Ιστορικός Τέχνης. Απόφοιτος του Αρχαιολογικού Τμήματος της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και κάτοχος Διδακτορικού στην Ιστορία της Τέχνης από το University College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου, με θέμα διατριβής «Edward Lear in Greece».  Εργάστηκε στο Μουσείο Μπενάκη   στη διοργάνωση του Φωτογραφικού Αρχείου και στο Τμήμα Ζωγραφικής Χαρακτικών και Σχεδίων του οποίου διετέλεσε επιμελήτρια έως το 2015. Το ειδικό ερευνητικό της πεδίο είναι η πρόσληψη της  Ελλάδας και των Ελλήνων στις εικονογραφημένες εκδόσεις των ξένων περιηγητών από τον 15ο έως τον 19ο αιώνα καθώς και τα ευρωπαϊκά έργα τέχνης «φιλελληνικής εμπνεύσεως». Είναι Σύμβουλος στο Τμήμα Πολιτισμού της Συλλογής Αθανασίου και Μαρίνας Μαρτίνου.