Πρώιμες Προσωποποιήσεις της Ελλάδας (15ος-18ος αι.)
Δρ. Γιάννης Κόκκωνας
Ποιοι -Έλληνες και μη-, πότε, πού, γιατί και πώς προσωποποίησαν την Ελλάδα στα νεότερα χρόνια, από την επαύριο της οθωμανικής κατάκτησης ως τον 18ο αιώνα; Την Ελλάδα σαν αλυσοδεμένη σκλάβα να περιμένει τη λύτρωση καθισμένη ανάμεσα σε αρχαία ερείπια παριστάνει η πολύ γνωστή εικόνα που παράγγειλε ο Choiseul-Gouffier για τη σελίδα τίτλου του μνημειώδους βιβλίου του Voyage pittoresque de la Grèce (1782). Στη διάλεξη αρουσιάστηκαν και σχολιάστηκαν λογοτεχνικές και εικονιστικές προσωποποιήσεις της Ελλάδας που είχαν προηγηθεί. Ο Γιάννης Κόκκωνας σπούδασε Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και είναι διδάκτωρ του Ιονίου Πανεπιστημίου. Δίδαξε σε δημόσια Λύκεια για περισσότερα από είκοσι χρόνια και από το 2003 υπηρετεί στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας, με γνωστικό αντικείμενο "Βιβλιολογία-Βιβλιογραφία". Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα επικεντρώνονται στην Ιστορία του βιβλίου και της τυπογραφίας, Ιστορία της εκπαίδευσης και στην Ιστορία του ελληνικού εθνικού κινήματος.