By registering you will be able to submit your questions through Q&A on Zoom.

Λίγα λόγια για τη διάλεξη

Τα βιβλία ιστορίας αναφέρουν ότι οι Οθωμανοί κατέκτησαν τη βυζαντινή Αδριανούπολη γύρω στα 1361 οπότε η πόλη έγινε η δεύτερη πρωτεύουσα των Οθωμανών με το όνομα Εντιρνέ, αντικαθιστώντας την Προύσα. Το 1453, μετά την άλωσή της από τους Οθωμανούς, η βυζαντινή Κωνσταντινούπολη μετατράπηκε στην Ισταμπούλ και αντικατέστησε την Εντιρνέ ως πρωτεύουσα της οθωμανικής αυτοκρατορίας. Αυτό το απλό αφήγημα της ιστορίας της Αδριανούπολης είναι εντελώς παραπλανητικό: θεωρεί ότι οι όροι «κατάκτηση», «οθωμανική» και «πρωτεύουσα» είναι έννοιες διαφανείς και ότι το νεότευκτο οθωμανικό κράτος ήταν μια μίνι εκδοχή του μελλοντικού αυτοκρατορικού εαυτού του. Η διάλεξη αυτή εξετάζει την πόλη της Αδριανούπολης: πώς συνενώθηκαν εκεί οι ιδέες «οθωμανική» και «πρωτεύουσα», καθώς οι Οθωμανοί ανέκαμψαν από την καταστροφική ήττα που υπέστησαν από τον Ταμερλάνο το 1402 για να νικήσουν τους Καθολικούς Σταυροφόρους στη Βάρνα το 1444 και, στη συνέχεια, να υποτάξουν τους Βυζαντινούς στην πρωτεύουσά τους το 1453; Ήταν στην Αδριανούπολη όπου δημιούργησαν τη βάση για τη μελλοντική τους αυτοκρατορία.

Η διάλεξη θα γίνει στα αγγλικά.

Λίγα λόγια για την ομιλήτρια

Η Amy Singer, με διδακτορικό από το Πανεπιστήμιο Princeton (1989), είναι Καθηγήτρια Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Brandeis των ΗΠΑ, όπου έχει την Έδρα Hassenfeld Ισλαμικών Σπουδών, ενώ είναι και Επίτιμη Καθηγήτρια στο Τμήμα Μεσανατολιτικής και Αφρικανικής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο του Τελ Αβίβ. Το πρώτο της βιβλίο εξετάζει τις σχέσεις μεταξύ Οθωμανών αξιωματούχων και Παλαιστίνιων αγροτών στην επαρχία της Ιερουσαλήμ κατά το 16ο αιώνα, σε μια προσπάθεια να επεκτείνει την οθωμανική αγροτική ιστορία πέρα από την απλή δημογραφική καταγραφή και την έρευνα της αγροτικής παραγωγής στα χωριά (Palestinian peasants and Ottoman officials, 1994). Το δεύτερο βιβλίο της αφορά στα μεγάλα οθωμανικά κληροδοτήματα (waqf/βακούφια) των επαρχιακών πόλεων. Συγκεκριμένα, μελετώντας τη δημόσια κουζίνα (imaret) που ίδρυσε η σύζυγος του Σουλτάνου Σουλεϊμάν Α', Χιουρρέμ Σουλτάν, έθεσε ερωτήματα σχετικά με τις οθωμανικές διατροφικές διαδρομές (Constructing Ottoman Beneficence: An Imperial Soup Kitchen in Jerusalem, 2002). Το ένα κληροδότημα οδήγησε σε άλλα, και κατά συνέπεια σε ευρύτερα ερωτήματα σχετικά με τη φιλανθρωπία. Αποτέλεσμα ήταν η τρίτη της μονογραφία, μία γενική ανάλυση των ιδανικών και των πρακτικών της μουσουλμανικής φιλανθρωπίας (Charity in Islamic Societies, 2008). Η τρέχουσα έρευνα της επικεντρώνεται στην οθωμανική πόλη Εντιρνέ (βυζαντινή Αδριανούπολη). Σκοπός της είναι να κατανοήσει πώς η πόλη αυτή έγινε πρωτεύουσα και κοιτίδα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, προωθώντας τη διαμόρφωση του κράτους και της κοινωνίας των Οθωμανών στο πρώτο μισό του 15ου αιώνα. Επιπλέον, είναι ενεργή σε συζητήσεις σχετικές με ψηφιακά εργαλεία και τις δυνατότητες που προσφέρουν στη διάδοση των οθωμανικών σπουδών. Από το 2018 έως το 2020 διετέλεσε Πρόεδρος της Ένωσης Οθωμανικών και Τουρκικών Σπουδών.