Η συζήτηση θα πραγματοποιηθεί στα ελληνικά.

Με την εγγραφή σας, μπορείτε να υποβάλετε τις ερωτήσεις σας, μέσω Q&A στο Zoom, σε πραγματικό χρόνο.

Λίγα λόγια για την ομιλία:

Στο Αιγαίο της επαναστατικής περιόδου παρατηρήθηκε ραγδαία αύξηση της πειρατείας. Για να προασπίσουν τα εμπορικά τους συμφέροντα, διάφορες δυτικές δυνάμεις, μεταξύ των οποίων και οι ΗΠΑ, έστειλαν ναυτικές μοίρες στο Αιγαίο. Μολονότι δεν έχει μελετηθεί επαρκώς, η δράση των μοιρών αυτών εγείρει πολλά ενδιαφέροντα ζητήματα. Η ανακοίνωση επικεντρώνεται στη δράση της αμερικανικής ναυτικής μοίρας, που αντιπροσωπεύει την πρώτη επαφή ενός μεγάλου αριθμού Αμερικανών με την Ελλάδα. Εξετάζονται όψεις του πολιτικού ρόλου και των τακτικών επιχειρήσεων της μοίρας, καθώς και της πολιτισμικής διάδρασης των στελεχών της με τους επαναστατημένους Έλληνες. Ειδική αναφορά γίνεται σε μια βίαιη επιχείρηση στη Μύκονο κατά το 1827, η οποία στόχευε τον πειρατή Μερμελέχα, έναν τοπικό, σχεδόν μυθιστορηματικό ήρωα που κέντρισε ανέλπιστα το ενδιαφέρον των Αμερικανών. Το ενδιαφέρον αυτό εξετάζεται στο πλαίσιο του φιλελληνικού ρεύματος που σάρωνε τις ΗΠΑ την εποχή εκείνη, καθώς και στο πάθος του αμερικανικού κοινού για πειρατικές ιστορίες. Γενικότερα, η ανακοίνωση αποκαλύπτει τον ρόλο της αμερικανικής ναυτικής μοίρας της Μεσογείου στη μεταφορά περιγραφών και εικόνων των επαναστατημένων Ελλήνων στην Αμερική.

Λίγα λόγια για τον ομιλητή:

Ο Αντώνης Κοτσώνας είναι αναπληρωτής καθηγητής Μεσογειακής Ιστορίας και Αρχαιολογίας στο Ινστιτούτο Μελέτης του Αρχαίου Κόσμου, στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης. Στο παρελθόν έχει εργαστεί σε άλλα αμερικάνικα, βρετανικά, ελληνικά και ολλανδικά πανεπιστήμια. Ο Κοτσώνας έκανε το διδακτορικό του στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου, το μεταπτυχιακό του στο Πανεπιστήμιο του Cambridge, και τις προπτυχιακές του σπουδές στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Έχει δημοσιεύσει τέσσερα βιβλία και αρκετά άρθρα για τον υλικό πολιτισμό και την κοινωνική και οικονομική ιστορία της αρχαίας Ελλάδας και της Μεσογείου, με έμφαση στην Πρώιμη Εποχή του Σιδήρου και την Αρχαϊκή περίοδο. Έχει επίσης δημοσιεύσει μελέτες για την ιστορία της ελληνικής και της μεσογειακής αρχαιολογίας και για την πρόσληψη της κλασικής αρχαιότητας. Ο Κοτσώνας συν-διευθύνει την ανασκαφή στη Λύκτο της Κρήτης.