Το Τμήμα Αρχείων της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών και οι Εκδόσεις της ΕΣΤΙΑΣ συνδιοργανώνουν τρίωρη εκδήλωση για τον Στράτη Μυριβήλη, με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από την πρώτη δημοσίευση του μυθιστορήματος Η ζωή εν τάφω, την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024, στο αμφιθέατρο Cotsen, 17.00-20.00.

Στην εκδήλωση, οργανωμένη σε δύο συνεδρίες, με συντονιστές τους Ηλία Μαγκλίνη και Νίκο Καραπιδάκη, συμμετέχουν γνωστοί μελετητές του έργου του Μυριβήλη για να συζητήσουν το αντιπολεμικό πνεύμα του μυθιστορήματος, την απήχησή του στη μεσοπολεμική Ελλάδα και τη σχέση του με άλλα ευρωπαϊκά βιβλία του πολέμου.

Οι παρουσιάσεις και η συζήτηση θα γίνουν στα ελληνικά.

The Archives of the American School of Classical Studies at Athens and HESTIA Publishers are co-organizing an event in honor of author  Stratis Myrivilis to celebrate the 100th anniversary of the publication of Life in the Tomb. It will take place on Wednesday, April 24, 2024, in Cotsen Hall, from 17.00-20.00.

The event, organized in two panels, brings together speakers with extensive knowledge of Myrivilis’s works to discuss the novel’s anti-war character, its reception in Greece during the interwar period, and its relationship to other European anti-war novels.

The presentations will be in Greek.

ΕΝΑΡΞΗ - ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ (17.00-17.15)

Α' ΣΥΝΕΔΡΙΑ (17.15-18.00)
Συντονιστής: Ηλίας Μαγκλίνης
Νίκη Λυκούργου, Η ζωή εν τάφω 1924-2024: Ένας αιώνας εκδοτικής διαδρομής