About the Virtual Tour:

In October 2020, the ASCSA Archives organized an exhibition titled Ion Dragoumis: Between East and West in the Makriyannis Wing of the Gennadius Library, to commemorate the centenary of Dragoumis’s assassination. The exhibition, which was scheduled to remain open for three months (October 15, 2020 – January 15, 2021), closed early, owing to the restrictive measures instituted to fight the pandemic.
For those who could not attend the exhibition, curators Natalia Vogeikoff-Brogan, Eleftheria Daleziou, Leda Costaki, Natasha Lemos, and Alexis Malliaris prepared a special 35-minute tour of the exhibition. They present unknown and rare material from Ion Dragoumis’s rich archive that was donated to the American School in 1959, and read excerpts from his personal diaries and correspondence.

Λίγα λόγια για την διαδικτυακή περιήγηση:

Με αφορμή τη συμπλήρωση εκατό χρόνων από τη δολοφονία του Ίωνος Δραγούμη, το Τμήμα Αρχείων της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα διοργάνωσε τον Οκτώβριο του 2020 έκθεση με τίτλο Ίων Δραγούμης: Στο Μεταίχμιο Ανατολής και Δύσης, με αρχική διάρκεια τριών μηνών (15 Οκτωβρίου 2020 – 15 Ιανουαρίου 2021). Επειδή η λειτουργία της έκθεσης διακόπηκε λόγω των περιοριστικών μέτρων για την καταπολέμηση της πανδημίας, οι επιμελητές της έκθεσης (Ναταλία Βογκέικωφ, Ελευθερία Δαλέζιου, Λήδα Κωστάκη, Νατάσα Λαιμού και Αλέξης Μάλλιαρης) ετοίμασαν μια διαδικτυακή περιήγηση στον εκθεσιακό χώρο, διάρκειας 35 λεπτών. Κατά τη διάρκεια της περιήγησης παρουσιάζεται άγνωστο και σπάνιο υλικό από το προσωπικό αρχείο του Δραγούμη που δωρήθηκε στην Αμερικανική Σχολή το 1959, ενώ ακούγονται αποσπάσματα από τα προσωπικά ημερολόγια και τις επιστολές του Ίωνος Δραγούμη.