Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Flora Graeca: Ανακαλύπτοντας το μυστικό κήπο της Γενναδείου Βιβλιοθήκης»
Στις 8 Ιουνίου και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, η Γεννάδειος γέμισε από μικρά παιδιά που μυήθηκαν στα μυστικά της βοτανικής και της ελληνικής χλωρίδας. Οι φοιτήτριες του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Μουσειακές Σπουδές» του Πανεπιστημίου Αθηνών , Αγγελική Βούλτεψη  και Βιβή Γερολυμάτου, σχεδίασαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Flora Graeca: Ανακαλύπτοντας το μυστικό κήπο της Γενναδείου Βιβλιοθήκης» στοχεύοντας στην επαφή του παιδικού κοινού με τον πλούσιο κόσμο της Flora Graeca. Οι μαθητές μελέτησαν τα είδη των φυτών στους κήπους της Γενναδείου και διατύπωσαν υποθέσεις για το πώς μια Βιβλιοθήκη μπορεί να σχετίζεται με το περιβάλλον. Στη συνέχεια περιηγήθηκαν στην έκθεση, όπου είχαν την ευκαιρία σε ρόλο ερευνητή, να παρατηρήσουν τον τρόπο που εργάστηκαν στα τέλη του 18ου αιώνα ο βοτανικός John Sibthorp και ο καλλιτέχνης Ferdinand Bauer, προκειμένου να καταγράψουν τα φυτά της ελληνικής χλωρίδας και να δημιουργήσουν ένα από τα σπανιότερα βιβλία Βοτανικής στον κόσμο. Ως άλλοι φυσιοδίφες τα παιδιά κλήθηκαν να παρατηρήσουν και να καταγράψουν τα φυτά του κήπου της Βιβλιοθήκης με σκοπό να δημιουργήσουν το δικό τους βιβλίο Βοτανικής.