Παρουσίαση Αρχείου Γεωργίου Ν. Παπαϊωάννου
Η Διεθύντρια της Γενναδείου Βιβλιοθήκης, Mαρία Γεωργοπούλου, η δωρήτρια Νάντια Τζεβελέκου και ο γιος της Βασίλης Τζεβελέκος
Στις 16 Μαΐου 2012, σε ένα κατάμεστο ακροατήριο στο Αμφιθέατρο Cotsen της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών, ανακοινώθηκε η ολοκλήρωση της καταγραφής του αρχείου Παπαϊωάννου και η ανάρτηση του καταλόγου στην ιστοσελίδα των Αρχείων της Γενναδείου Βιβλιοθήκης. Την παρουσίαση του αρχείου ανέλαβαν οι ιστορικοί Αλέξης Μάλλιαρης από το Τμήμα Αρχείων της Αμερικανικής Σχολής, ο Γιώργος Αντωνίου από το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδας και ο Στάθης Καλύβας από το Πανεπιστήμιο Yale. Την παρουσίαση συμπλήρωσε η προσωπική μαρτυρία της κόρης του Παπαϊωάννου και μια εκ των τριών δωρητών του αρχείου, κ. Νάντια Τζεβελέκου. Χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος Αγρινίου Παύλος Μοσχολιός. Ο γιατρός Γεώργιος Παπαϊωάννου ήταν βουλευτής από το 1933 και αρχηγός του Ε.Δ.Ε.Σ. Τριχωνίδας στη διάρκεια του Εμφυλίου. Μετά το τέλος του Πολέμου, προσέφερε τις υπηρεσίες του από τη θέση του δημάρχου Αγρινίου και ως μέλος του ελληνικού Κοινοβουλίου. Το Αρχείο του Γεωργίου Παπαϊωάννου δωρήθηκε στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη από τις κόρες του Όλγα Πάτσιου, Δήμητρα Παπαϊωάννου και Νάντια Τζεβελέκου το 2010 και ταξινομήθηκε από τους ιστορικούς Αλέξη Μάλλιαρη και Βασίλη Σπανό. Μέρος του δημοσιεύτηκε το 1999 (Βασίλης Λαμνάτος, Ανέκδοτα Ιστορικά Κείμενα της Εθνικής Αντιστάσεως του Γεωργίου Παπαϊωάννου), αλλά υπάρχει ακόμα σημαντικό αδημοσίευτο υλικό. Παράλληλα με τα έγγραφα που αφορούν στον Εμφύλιο Πόλεμο, το αρχείο περιλαμβάνει πληροφορίες σχετικές με την αναγνώριση των ανταρτών του Ε.Δ.Ε.Σ. στη διάρκεια της Δικτατορίας των Συνταγματαρχών το 1969. Επίσης, φωτογραφίες των ανταρτών του Ε.Δ.Ε.Σ. στα βουνά, αρκετές αναφορές του Ναπολέοντα Ζέρβα, αρχηγού του Ε.Δ.Ε.Σ., αλληλογραφία ανάμεσα στον Παπαϊωάννου και το βρετανό ταγματάρχη G. McAdam, διάφορα θέματα που απασχόλησαν τις τοπικές εφημερίδες (Παναιτωλική, Αχελώος, Χρόνος) από το 1950 έως τη δεκαετία του 1960 αναφορικά με τη διαμάχη μεταξύ Ε.Λ.Α.Σ. και Ε.Δ.Ε.Σ., αλλά και σχετικά με εσωτερικές διαμάχες μεταξύ ανταρτών του Ε.Δ.Ε.Σ. (Παπαϊωάννου εναντίον Στέλιου Χούτα, Παπαϊωάννου εναντίον Αντωνίου Παπαπαντολέοντος).