Ανθοδετική Τέχνη ΙΚΕΒΑΝΑ
Η κυρία Ιωάννα Χαρίτου Μπάρτσικ, Sub Grand Master της Ανθοδετικής Ikebana της Σχολής Ohara Ιαπωνίας παρουσίασε στο κοινό της Γενναδείου Βιβλιοθήκης την Ανθοδετική τέχνη Ikebana της Σχολής Ohara. Αφού παρουσίασε την ιστορία και τη σημασία της τέχνης Ikebana της Σχολής Ohara, η κυρία  Χαρίτου Μπάρτσικ δημιούργησε τρεις συνθέσεις Ikebana που ενθουσίασαν το κοινό Η Ιωάννα Χαρίτου Μπάρτσικ ήρθε σε επαφή με την με την Ikebana από την κ.Yuko Goto, σύζυγο του Ιάπωνα συνάδελφού της στην Philip Morris, κ. Takashi Goto. Έγινε μέλος του Ελληνικού Συλλόγου Ανθοδετικής Ikebana της Σχολής Ohara Ιαπωνίας μετά την ίδρυσή του το 1983 και συνέχισε τη συστηματική μελέτη και διδασκαλία της ιαπωνικής κουλτούρας και της παραδοσιακής τέχνης Ikebana της Σχολής Ohara. Μετεκπαιδεύθηκε από Ιάπωνες και Ευρωπαίους Masters της Ikebana στην Ιαπωνία και σε διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες. Συμμετέχει σε πολλές εκδηλώσεις Ikebana στην Ελλάδα και διεθνώς. Διετέλεσε Πρόεδρος του Ελληνικού Συλλόγου Ανθοδετικής Ikebana της Σχολής Ohara Ιαπωνίας την περίοδο 1992-2001 και από το 2011 μέχρι σήμερα.